Jeden procent podatku – podstawowe zasady

Po pierwsze zastanów się, czy za wszelką cenę musisz go komuś przekazywać. Jeżeli nie ulegniesz narracji, że musisz – to Twoje pieniądze najzwyczajniej zostaną w budżecie państwa (w części zostaną przekazane gminie, powiatowi i województwu) i zostaną wydane na drogi, szkoły czy filharmonie. Oczywiście, na ośmiorniczki i diety radnych też.

Po drugie zastanów się, czy wiesz coś o organizacji, której masz dać pieniądze, co właściwie robi? Czy dałbyś komuś swoje pieniądze tylko dlatego, że ktoś Ci podsunął numer konta (a nieraz przecież się zdarza, że o przekazaniu 1% podatku po cichu decyduje doradca podatkowy, albo bezrefleksyjnie wypełnia się PIT korzystając z programu komputerowego domyślnie wpisującego OPP wybraną przez jego twórców? 

Po trzecie zastanów się, czy organizacja szanuje Twoje pieniądze, czy też wydaje je niepotrzebnie?

Po czwarte zastanów się, ile z Twoich pieniędzy pójdzie na słuszny cel, trafi do osoby potrzebującej – a ile zgarną pośrednicy?

Po piąte uświadom sobie, że przekazywanie jednego procenta podatku nie robi z Ciebie dobroczyńcy. Jak chcesz komuś pomóc, po prostu wyślij mu pieniądze.

Po szóste: w razie wątpliwości, patrz punkt pierwszy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s