O darmowości Facebooka

Facebooka obiega właśnie (kto nie używa niech nie czyta albo jak tam chce) kolejna fala głupiego łańcuszka polegającego na tym, że użytkownicy wklejają… bezrefleksyjnie tekst, że nie zgadzają się na komercyjne wykorzystywanie tego co na Facebooku umieszczą bo jest to naruszenie Nie Wiadomo Czego (zwykle impulsem dla pojawienia się tego łańcuszka jest informacja o jakichś zmianach w regulaminach FB). Nie będę tego absurdu szczegółowo analizował, bo mi się zwyczajnie nie chce, przynajmniej nie dziś. 

Przypomniał mi się przy tej okazji inny drobiazg. Na dziś Facebook jest serwisem bezpłatnym (przynajmniej pieniężnie, bo czy i jakie korzyści Facebook odnosi z naszego korzystania to też temat na osobne wpisy, dość powiedzieć że utrzymanie całego systemu kosztuje dużo a mimo to się opłaca). Bywały już pogłoski że może zostaną wprowadzone opłaty za korzystanie albo za usługi specjalne (a może nawet już są lub były, zwłaszcza z grami związane, sam nie korzystam to nie wiem). W gruncie rzeczy regulamin świadczenia usługi zawsze można zmienić, kto się nie zgadza, ten przestaje korzystać. A kto jest oburzony, ten niech się zastanowi czy na pewno ma o co.

Każdego próbującego wejść na Facebooka wita ekran logowania, na którym dumnie Facebook umieszcza wielkimi literami napis: 
Rejestracja
To jest (i zawsze będzie) darmowe! 
Co ta formuła oznacza z prawnego punktu widzenia? Otóż tyle i tylko tyle, że jeśli zarejestrujesz się dziś, to nie ponosisz z tego tytułu opłaty. Nie oznacza to już, że w przyszłości rejestracja wciąż będzie bezpłatna ani tym bardziej że korzystanie będzie bezpłatne. To oznacza tyle i tylko tyle, że jeśli się raz zarejestrowałeś za darmo, to Facebook nie zażąda od Ciebie w przyszłości żadnej opłaty rejestracyjnej z tytułu dawnej rejestracji (bo jeśli skasujesz konto i zarejestrujesz się ponownie – to już takiej gwarancji nie masz).  

Taka jest logika tego rodzaju usług: otrzymujesz je na warunkach usługodawcy (plus to co wynika z przepisów prawa, jeśli da się ustalić właściwe). Nie istnieją żadne domniemania że użytkownikowi przysługuje cokolwiek więcej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s