Wsparcie niskoprocentowe

Skończył się rok, rozpoczął się okres rocznych rozliczeń podatkowych. Tylko patrzeć, jak zacznie się wielkie polowanie na Jeden Procent, na ten jakże skromny w istocie odpis, który na dodatek w ogóle donatora nie kosztuje. Na razie mieliśmy wstrząsające (a w gruncie rzeczy całkowicie przewidywalne) analizy, że większość pieniędzy zgarnia kilka największych organizacji, mających największe budżety promocyjno-reklamowe lub największe wsparcie medialne, a spodziewanego dofinansowania nie otrzymują małe lokalne organizacje, które w zamierzeniu głównie miały na całej imprezie korzystać, w ramach budowy więzów lokalnych i społeczeństwa obywatelskiego. Są też doniesienia o „instytucjach pośredniczących”, które zbierają środki dla innych czy też przynajmniej organizują taki pas transmisyjny, pobierając za to dolę. 

Już kiedyś pisałem, że dobrej metody na to nie ma, a nie jestem przy tym tak krwiożerczy, jak mój kolega bloger, który instytucję 1% by najchętniej zlikwidował. Wpadło mi jednak do głowy, aby zakazać indywidualnych kampanii medialnych (prasa, radio, telewizja, internet), a co najwyżej stworzyć pulę zasobów reklamowych (finansowanych z odpisu albo jakkolwiek), dostępną dla wszystkich OPP w drodze losowania, mniej więcej jak w przypadku podziału czasu antenowego przed każdymi wyborami. Oczywiście, organizacje (zwłaszcza duże) zawsze znajdą jakieś sposoby, typu ulotki, listy, czy choćby bezpłatne programy do wypełniania PIT-ów, podpowiadające konkretną organizację jako beneficjenta, ale lepiej im to utrudnić. Sam jeśli będę miał jakikolwiek problem ze wskazaniem OPP, to będzie to problem mnogości – coraz częściej trafiam na sytuację, w której ktoś mniej lub bardziej znajomy zbiera na jakiś ważny cel, ale raczej wybiorę sprawiedliwie kogoś obcego (być może tę samą organizację co zawsze)?

A w ogóle to jestem niezmiennie zwolennikiem powrotu do zasady, w której to podatnik sam wpłaca pieniądze do OPP, a potem dopiero je odlicza od zapłaconego podatku. Wtedy jest to działanie świadome, inaczej się odczuwa rzeczywistą wpłatę, niż bezosobowe wskazanie organizacji w kratce, no i jakoś tak głupio wpłacić na szlachetny (a takie są w założeniu) cel jakieś 31,20 zł , to już każdy jednak zaokrągli…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s