Co komu do domu, czyli o funduszu świadczeń socjalnych ZUS

Niezdrowe emocje wzbudziła informacja, że pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wybierają się tłumnie na pielgrzymkę do Częstochowy, finansowaną z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Mam wrażenie, że niektórym się wydaje, że to forma finansowania praktyk religijnych z pieniędzy publicznych.

A przecież sprawa jest oczywista: pieniądze wpłacone przez pracodawcę, czy publicznego, czy prywatnego, na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, są środkami, które mogą służyć wyłącznie na działalność socjalną na rzecz pracowników tego pracodawcy, można wręcz (upraszczając) powiedzieć: są pieniędzmi tych pracowników. Gromadzi się je na wydzielonym koncie bankowym, prowadzonym formalnie przez pracodawcę, ale chronionym np. przed egzekucją wobec pracodawcy, a ich niezgodne z prawem wykorzystanie naraża na odpowiedzialność i cywilną, i wykroczeniową. O tym, na co dokładnie pieniądze z funduszu zostaną wydane, decyduje wewnętrzna procedura, którą w każdej chwili może skontrolować inspekcja pracy – a na dodatek u pracodawców publicznych do ich wydania niezbędne może się okazać zastosowanie przepisów o zamówieniach publicznych (ach, te absurdy…). I można te pieniądze równie dobrze wydać na wyjazd na grzyby, z tradycyjnym wyostrzaniem wzroku poprzez opróżnianie flaszek, jak i na dowolny inny wyjazd, w tym zagraniczny, jeśli jest taka wola.

Bo nie przypuszczam, żeby na 47 tysięcy pracowników ZUS, te 3,5 tysiąca (7,5%) ktokolwiek do wyjazdu na pielgrzymkę przymuszał. Jeżeli więc mają ochotę, aby przypadający na nich ustawowy roczny odpis na ZFSŚ w wysokości nieco ponad 1 tys. zł, wydać przynajmniej w części na organizowaną przez związki zawodowe pielgrzymkę, to nic nikomu do tego. Jak postanowią wydać na paintball, byłoby dokładnie tak samo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s