Rywalizacja międzykontynentalna cz. 1

Mundial to Mistrzostwa Świata, ale przyjeżdżają na nie najlepsi na poszczególnych kontynentach. Można sobie zadawać pytanie, czy proporcje między poszczególnymi kontynentami są prawidłowe – w ramach eksperymentu postanowiłem policzyć, jak wychodzą poszczególne kontynenty w mundialowej rywalizacji. Zliczyłem więc pracowicie wyniki, punkty i bramki, i oto co wyszło na koniec pierwszej rundy meczów grupowych.

Prowadzi na razie bezapelacyjnie Ameryka Południowa (5 drużyn na 10 ogółem). W 5 meczach uzyskała średnią 2,2 pkt na mecz, jest bez porażki, i ma też najlepszą różnicę bramek (średnio +0,6 na mecz). Na drugim miejscu plasuje się aktualnie Azja (4 drużyny z 43), ze średnią 1,5 pkt na mecz, choć z ujemną różnicą bramek (-0,33 – efekt lania sprawionego Australijczykom przez Niemców). Potem stara Europa (13 drużyn z 53), ze średnią 1,22 pkt i +0,22 gola na mecz.* Dalej, o dziwo, Oceania (1 drużyna, już nie liczmy z ilu:) no dobra, z 10), która za sprawą trafienia w ostatniej minucie ma 1 pkt i 0,0 gola na mecz. Dopiero potem gospodarze (6 drużyn z 53), ze średnią 0,83 pkt i -0,33 gola na mecz, a na końcu strefa CONCACAF (3 drużyny z 35), która bez zwycięstwa ma na razie 0,67 pkt i -0,33 gola na mecz.

Wnioski? Na jakiekolwiek na razie absolutnie za wcześnie, zaczekajmy do końca rundy grupowej. Zresztą i tak nikt ich nie weźmie pod uwagę:)

*licząc statystyki dla Europy, podałem dane z pominięciem meczów, w których grały przeciwko sobie drużyny europejskie, zatem jest wyliczone na podstawie wyników 9 drużyn, a nie 13; nic by to zresztą nie zmieniło, bo gdybym uwzględnił zwycięstwa Holandii nad Danią i Szwajcarii nad Hiszpanią, to średnia punktowa wzrósłby do 1,31 pkt (czyli i tak mniej niż Azja), a różnica bramek zmalałaby do 0,15

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s